post

שברי מאמץ

שבר מאמץ מתרחש כאשר העומסים על העצם גדולים מיכולתה להחלים מעומסים אלה. אם המצב לא משתנה בזמן, הצטברות של מיקרו-טראומות הופכת לסדק שיכול להתפתח.

גורמים

גורמים חיצוניים לשברי מאמץ:

תוכנית אימון – שינוי מהיר או פתאומי במשך האימון או עצימות האימון אשר לא תואם ליכולות המתאמן (ליכולת עצמותיו להחלים).

הנעלה – אימון בנעליים ישנות (מעל לחצי שנה) מגביר את הסיכון לשברי מאמץ בגלל יכול ספיגת הזעזועים שנפגעת.

אה, ולמקרה שתהיתם, מסתבר שאין קשר בין מחיר הנעל לסיכון לפתח שברי מאמץ! נצלו את כספכם בחכמה!

משטח הריצה – תיאורטית, אימון על משטחים שאינם ישרים  יכול להגביר את הסיכון בגלל עייפות שרירים וחולקה לא שווה של עומסים. משטחים קשים מעבירים יותר זעזועים ממשטחים רכים, אבל יש מחקרים לכאן ולכאן בנוגע לסיכון לחטוף שברי  מאמץ בעקבות ריצה על משטח מסוים.

גורמים פנימיים:

מין – לנשים יש סיכון גבוהה יותר לשבר מאמץ בגלל אי סדירות בווסת (אם יש, מסת העצם עלולה להיפגע), מסת עצם נמוכה יותר, רוחב עצם נמוך יותר ויתכן בגלל גורמים פיזיולוגיים נוספים. מחקר שנערך בצבא ארה”ב מצא לנשים יש סיכון גבוה פי 10 לקבל שברי מאמץ מאשר גברים באותה תוכנית אימון.

הופעת וסת מאוחרת – יתכן שקשורה לשברי מאמץ. לפעמים וסת מאוחרת קשורה למסת עצם נמוכה ואימון יתר.

פלטפוס  (flat feet)  – מעניין שאימצנו את הביטוי הגרמני ולא האנגלי. מישהו מוכן להסביר את זה? המחקר עדיין לא החליט סופית מה המשמעות של צורת הקשת לשברי מאמץ. יתכן שגובה הקשת משפיע בעיקר על אזור הסיכון לשברי מאמץ-קשת גבוהה=שבר בשוק או בירך, קשת נמוכה=שבר בעצמות כף הרגל. בקיצור, גם זה לא תירוץ (כנראה).

 

תסמינים

כאב הדרגתי המתגבר לאורך של שבועות. תחילה, הכאב עמום, מופיע לאחר הפעילות ונעלם במנוחה. עם הזמן, הכאב מופיע מוקדם יותר בפעילות. לבסוף, הכאב הופך לקבוע, גם בזמן מנוחה.

תחילה הכאב עמום, אך עם הזמן ניתן למקם אותו ביתר קלות.

image

הדמיה

רנטגן – לפעמים לא רואים את שבר המאמץ גם 3 חודשים אחרי שהתחיל.

סריקת עצם – מאפשר זיהוי מוקדם-תוך 6 עד 72 שעות מתחילת התסמינים.

CT – כמו סריקת העצם. נותן מידע על תהליכי הריפוי.

MRI – נותן מידע גם על הרקמה הרכה.

יש שברי מאמץ ויש שברי מאמץ

רמת הסיכון של השבר נקבעת עפ”י המיקום שלו

שברי מאמץ עם סיכון נמוך – פחות סיבוכים. היסטוריה טבעית של החלמה. שברים אלה מתרחשים בעצמות  הירך, שוק פנימית, צלעות, עצמות המסרק 1-4 והאולנה (אחת מעצמות האמה)

שברי מאמץ עם סיכון גבוה – יותר סיבוכים. לפעמים דורשים התערבות ניתוחית. שברים אלה מתרחשים בעצמות צוואר הירך, פיקה, שוק קדמית אמצעית, עצמות הקרסול ועצם המסרק הראשונה.

האם אתם בסיכון לחטוף שברי מאמץ?

קבוצת חוקרים בנתה אלגוריתם כדי לזהות גברים בסיכון לחטוף שברי מאמץ לפני שהם מתגייסים ומתחילים שגרת אימונים מפרכת. היזהרו משימוש באלגוריתם, אולי הוא לא מתאים ספציפית אליכם.

הרעיון הוא שבעלי כושר גבוהה נמצאים בסיכון נמוך פי 3 מאלה שבכושר נמוך לקבל שברי מאמץ בעקבות שגרת אימונים עצימה.

image

אז  איך מטפלים בשברי מאמץ?

Carmont, M. R., Mei-Dan, O., & Bennell, K. L. (2009). Stress fracture management: current classification and new healing modalities. Operative Techniques in Sports Medicine17(2), 81-89.‏

Perron, A. D., Brady, W. J., & Keats, T. A. (2001). Principles of stress fracture management. The whys and hows of an increasingly common injury.Postgraduate medicine110(3), 115-8.

Shaffer, R. A., Brodine, S. K., Almeida, S. A., Williams, K. M., & Ronaghy, S. (1999). Use of simple measures of physical activity to predict stress fractures in young men undergoing a rigorous physical training program. American Journal of Epidemiology149(3), 236-242.‏

Google+Email to someoneShare on FacebookTweet about this on Twitter
איגור מינץ
עקבו אחרי:

איגור מינץ

-
פיזיותרפיסט מוסמך, בעל תעודת מדריך חדר כושר ומדריך ריצות ארוכות.
איגור מינץ
עקבו אחרי:

Comments

comments