"צוואר טקסט" – הגזמה, הפחדה ובורות

אני מניח שרבים מכם נחשפו לטענה ששימוש\קריאה\כתיבת הודעות טקסט בחכמפון גורמת לכאבי צוואר ונזק. יתכן ונתקלתם בתמונה (המפחידה לחינם) הזו:

 

מהמחקר:Assessmen to Stresses in the Cervical Spine Caused by Posture and Position of the Head

מה המחקר אומר?

סך הכל בנו מודל ממוחשב של הראש וחוליות הצוואר שמראה שכשמכופפים את הראש העומס על הצוואר עולה. שום דבר מפתיע למי שלמד מכניקה ומנופים (קישור למחקר).

לאיזה מקום הזוי המחקר נלקח?

הסיקו שעומס יותר גדול=נזק. בדיוק כמו במקרים אחרים: כיפוף גו לפנים=נזק (ממש לא. רק יותר עומס), אם עוברים את אצבעות הרגליים עם הברך=נזק (ממש לא. רק יותר עומס) ועוד.

מסע ההפחדה אומץ ע"י התקשורת כי זה נשמע טוב. הוסיפו לזה את המילה מגיפה וקבלו כותרת מושכת במיוחד ב"וושינגטון פוסט" ובטלגרף הבריטי. גם התקשורת הישראלית קפצה על הידיעה כמוצאת שלל רב (קישור 1, קישור 2) אבל זה לא עצר שם.

למנוע "בעיה" מנופחת

לא מאמין שמכל שטות עושים אפליקציה. האפליקציה הזו מתריעה כל פעם שהטלפון נמצא ב"זווית לא ראויה לקריאה".

אפילקציה נגד צוואר טקסט

מגזימים, מפחידים, מעודדים כאב

הגוף מסתגל

כיפוף הצוואר הוא תנועה טבעית וטובה. עלולים להיות כאבים אם נשארים בתנוחה זו (או כל תנוחה אחרת, לצורך העניין) למשך זמן רב שאיננו רגילים אליו. אבל, בעיקרון, הגוף מסתגל לעומס הזה, גם אם הוא גבוה יותר ממצב בו הצוואר ישר. עובדה שפעם, לפני שנים רבות, ההורים שלכם ישבו שעות עם צוואר כפוף מול ספר ולא נפל להם הראש (לחלקם, מסיר אחריות מהמשפט האחרון).

גם בעבודות רבות יש מצבים בהם הצוואר כפוף לזמן ארוך: בזמן חרישה למבחנים, מול מחשב, מול מיקרוסקופ, בקו ייצור ובכוכב נולד (מביטים מלמעלה על אנשים בלי כישרון). תראו את סיימון קאוול לדוגמא.

נחשו מה? אם מסתגלים לעומס מסויים לאט לאט סביר שלא יהיו כאבים. וגם אם יש כאב זה עדיין לא אומר שיש נזק. רק שצריך לשנות את התנוחה.

סיכום

יש סיבות טובות להתנתק מהחכמפון, כך אומרים, אבל תנוחת הצוואר היא לא אחת מהן. המשיכו לסמס! וללייקק את עצם העניין 🙂

שלא יפחידו אתכם!

Google+Email to someoneShare on FacebookTweet about this on Twitter
איגור מינץ
עקבו אחרי:

איגור מינץ

-
פיזיותרפיסט מוסמך, בעל תעודת מדריך חדר כושר ומדריך ריצות ארוכות.
איגור מינץ
עקבו אחרי:

Comments

comments