post

על חימום, קירור ומה שביניהם

כשניגשנו לכתוב כתבה זו, חשבנו שזה יהיה אחד הדברים הקלים. הרי אנחנו במאה ה21 וטיפולים פשוטים כמו קירור וחימום שטחיים בטח כבר נחקרו ומכל הכיוונים ואין ספקות לגבי השפעתם.

אז זהו, שלא.

אז גם אם נראה לכם שאתם סגורים על הנושא, כדאי שתקראו.

 בגדול-אין מספיק ראיות

ברשות אמריקאית שמאגדת קווים מנחים לטיפול בבעיות שונות רוב ההמלצות בנוגע לחימום וקירור הן המלצות חלשות. כלומר, בהרבה מהמצבים הרפואיים יש המלצה לקירור או חימום (ולפעמים גם וגם), בהסתייגות שאין מספיק ראיות עבור טיפולים אלה.

חימום שטחי (לדוגמא, בקבוק חם):

יעיל רק עד לעומק של כסנטימטר. המנגנונים המוצעים להשפעת החימום:

  1. השפעה על חלבון הקולגן ברקמות.
  2. הרפיית שרירים.
  3. הגברת זרימת הדם – כדי לקרר את עצמו, הגוף מרחיב כלי דם ומגביר את הזרימה, וכך מסיע חלק מהחום הרחק מנק’ החימום.

מתי אסור לחמם?

ניאו פלסמה – מחשש להגברת הפעילות הסרטנית

בעיות בזרימת דם

בעיות תחושה – בגלל חשש מכוויה

פציעה טרייה

בעיות בהכרה ובתקשורת – כי לא יוכלו לדווח במקרה של חום גבוה מדי ותיווצר כוויה

זיהום

אי שלמות בעור

נפיחות – בגלל שזרימת הדם מוגברת הנפיחות יכולה לגדול עוד יותר.

שתלים מתכתיים – הבעיה בשתלים היא שהם מתחממים מהר יותר מהרקמות ולכן יכול להיות חשש מכוויה פנימית. אין הסכמה אם זהו איסור מוחלט או לא כי חימום שטחי לא בהכרח יגיע לעומק השתל.

הריון – יש חשש של העלאת טמפרטורת הליבה תזיק להריון. בגלל שהחימום השטחי הוא מקומי בלבד, הדעות  חלוקות אם יש להתיר חימום זה בהריון .

הגדלת טווח תנועה

חימום שטחי משפר את טווח התנועה ומגביר את ההשפעה של מתיחות.

כאבי גב

מאמר סקירה מסיק שיש ראיות מתונות לחימום הגב, כאשר הכאב נמשך פחות משלושה חודשים. מהמחקרים עולה שהחימום הגב במשך הלילה ע”י תחבושת חמה או 25 דק’ ע”י כרית חימום חשמלית הובילו לירידה קטנה ברמת הכאב והמוגבלות לזמן קצר (4 ימים). אם מוסיפים לחימום תרגילים, צפויה הטבה נוספת.

כאבי שרירים מאוחרים

סוג מרושע במיוחד של כאב שרירים הוא זה שמגיע אחרי 8-24 שעות מהפעילות.

ככל הנראה, חימום שטחי יכול להוריד את הכאב, אך בוצעו מעט מחקרים בתחום זה. בכל מקרה, פעילות גופנית היא טיפול מוצלח יותר.

דלקת במפרקים

לסובלים מדלקת מפרקים פעילה מומלץ שלא לחמם את המפרק כי החימום מגביר את הפעילות של אנזימים שהורסים את הסחוס ורקמות אחרות. אם הדלקת אינה פעילה, חימום וקירור יכולים לשפר מצב תפקודיו כוח אחיזה, להוריד את נוקשות המפרק ולהוריד כאב. טיפול בחום או בקור לפני הפעלת המפרקים יתכן ויכול להגביר את השפעת האימון.

קירור שטחי (לדוגמא, שקית אפונים קפואות):

קירור מגיע לרקמות עמוקות יותר מחימום מאחר וההפרש בין טמפרטורת הגוף ל”אמצעי  הטיפול” הוא גדול יותר בקירור.
קירור צריך להתבצע בין 5 ל-10 דקות, ובמרווחים של לפחות 20 דקות. (קירור ממושך יגרום להגברת הנפיחות בגלל שבסוף לגוף נמאס והוא מעלה את זרימת הדם כדי לחמם).

המנגנונים המוצעים להשפעות הקירור:

1. היצרות כלי דם שמובילה לירידה בדימום והפחתה בבריחת נוזלים למרווח הבין תאי

2. ירידה בפעילות מטבולית בתא

3. ירידה בפעילות חומרים מעוררי דלקת (מרחיבי כלי דם)

מתי אסור לקרר?

כאשר יש הפרעה בתחושה (עקב מחלה או פציעה)

בעיות בכלי הדם ובמערכת הסימפתטית

קושי בהרחבת כלי הדם עקב מחלה

באנשים עם רגישות מוגברת לקור

לא מומלץ לקרר אזורים נרחבים באנשים עם בעיות לב

יש להיות זהירים בקירור באזור הצוואר

מתי לקרר?

דלקת בשלב החריף (עד 72 שעות)
נפיחות חריפה לאחר חבלה/טראומה

כאב חריף לאחר חבלה/טראומה

הזמן היעיל לקירור הוא עד 6 שעות לאחר החבלה.

יעילות הקירור:

מחקרים רבים שנעשו בשנים האחרונות הראו כי יעילות הקירור בטיפול בפציעות אקוטיות מוטלת בספק וקירור דווקא האט את תהליך ההחלמה ולא סייע לו. דבר זה הגיוני מאחר ויצירת דלקת היא דרכו של הגוף לרפא את עצמו, וכל פעולה שאנו עושים (קירור, נטילת תרופות אנטי דלקתיות וכו’, על מנת למנוע או להוריד את השפעתה, מאט את תהליך ההחלמה.
כמו כן במחקר נוסף לא נראה הבדל ניכר בזמן ההחלמה בין טיפול בחבישת לחץ (קומפרשן) בלבד לטיפול בחבישת לחץ וקרור.

כמו לכל דבר בעולם בכלל וברפואה בפרט, לכל פעולה יש יתרונות וחסרונות. קירור בטווח הזמן המיידי (כ-6 שעות) מרגע הפגיעה יוריד את הכאב, הנפיחות ויאפשר לאדם להמשיך לתפקד, אך יאט את תהליך ההחלמה. לכן ההמלצה לקרר או לא לקרר היא ספציפית ותלויה בסיטואציה.

בניגוד להנחיות העבר בהן הומלץ על טיפול בRICE  (Rest, Ice, Compression, Elevation – מנוחה, קרור, חבישה, הרמה)כיום ההמלצה היא MCE (Move safely when you can as much as you can, Compression, Elevation – תזוזה בהתאם ליכולת, חבישה, הרמה) העיקרון שמאחורי המלצה זו הוא עידוד ההחלמה הטבעית של הגוף.

לסיכום, יש לזכור, כי לכל דלקת, יש מוצאי דלקת.

כיצד משפיע הקירור על כאב?
החיישנים בגוף שלנו שאחראיים לדווח על נזק לרקמה נקראים “נוסיספטורים”. כאשר החיישנים מזהים פגיעה הם מעבירים את המידע אל סיבי העצב שאחראים על העברת המידע למוח, והוא מפרש את המידע ככאב.
קירור של כ-5 דקות פוגע בדיווח למוח ויוצר אלחוש מקומי.

מסקנות

העובדה שאחרי מחקרים רבים השפעות החימום והקירור השטחיים עדיין אינן מובהקות, מעידה על כך, שגם אם יש לאופנויות הללו השפעה, היא אינה רבה. כלומר, החימום והקירור אינם טיפול העומד בפני עצמו אלא (אולי) כתוספת לפני מתיחות, בנוסף לתרגילי גב, בנוסף לפעילות וכו’. אפשר לפעול עפ”י ההעדפות האישיות שלכם לגבי חום וקור, פרט למקרים שנדונו לעיל.

בהצלחה,

אינה ואיגור.

מקורות:

Nakano, J., Yamabayashi, C., Scott, A., & Reid, W. D. (2012). The effect of heat applied with stretch to increase range of motion: A systematic review.Physical Therapy in Sport, 13(3), 180-188.‏

Batavia, M. (2004). Contraindications for superficial heat and therapeutic ultrasound: do sources agree?. Archives of physical medicine and rehabilitation85(6), 1006-1012.‏

French, S. D., Cameron, M., Walker, B. F., Reggars, J. W., & Esterman, A. J. (2006). A Cochrane review of superficial heat or cold for low back pain. Spine,31(9), 998-1006.‏

Veqar, Z. (2013). Causes and Management of Delayed Onset Muscle Soreness: A Review.‏

Oosterveld, F. G., & Rasker, J. J. (1994, October). Treating arthritis with locally applied heat or cold. In Seminars in arthritis and rheumatism (Vol. 24, No. 2, pp. 82-90). WB Saunders.‏

Bleakley, C., McDonough, S., & MacAuley, D. (2004). The use of ice in the treatment of acute soft-tissue injury a systematic review of randomized controlled trials. The American Journal of Sports Medicine32(1), 251-261.‏

http://drmirkin.com/fitness/why-ice-delays-recovery.html

http://www.ahrq.gov/

עוד כתבות ב”עצם העניין”:

– שקוף זה אלוף? על פיפי ושתיה

– האם מתיחות מאריכות שרירים?

– תרגילים לבניית עצם

Google+Email to someoneShare on FacebookTweet about this on Twitter

Comments

comments