post

מה נסגר עם קליקים בעמוד השדרה?

הוצאת קליקים מהגב (או “מניפולציה” בפי הפלצנים), היא טיפול רווח בעיקר לבעיות גב. מה קורה שם? האם זה עוזר?

קצת היסטוריה

עמים רבים הוציאו קליקים מהגב לפני מלא זמן. היפוקרטס, אבי הרפואה, תיאר בספריו שיטות שונות כבר במאה הרביעית לפני הספירה.

אחת ההתפתחויות בתחום התרחשו בזכות דניאל דיוויד פאלמר. בשנת  1885 פאלמר טיפל בשרת בבניין בו עבד כ”הילר”. השרת סיפר שלפני 17 שנה הרים חפץ כבד, שמע קליק בגבו ומאז התחרש. פאלמר הוציא קליקים מגבו ושמיעתו השתפרה. מפה לשם, הוא הגיע למסקנה שמקורן של מלא מחלות הוא בלחץ על עצבים בגלל מנח לקוי של החוליות והמציא את הכירופרקטיקה (ביוונית: עבודת יד. בחיי, תבדקו).

כיום מקצועות רבים אימצו את הוצאת הקליקים: פיזיותרפיסטים, אוסטיאופתים, מעסים וליידי בויז בתאילנד. (לא מניסיון, חבר סיפר).

למה שומעים קליק? ומה קורה לחוליות?

כמו שכתבתי בכתבה על קליקים באצבעות: תכלס’ עדיין לא ידוע לחלוטין. התיאוריה המובילה כרגע היא שמתיחת הקפסולה גורמת לירידת לחץ, וזו גורמת לגזים מומסים בנוזל התוך מפרקי להשתחרר וליצור בועות. קריסת הבועות גורמת הצליל המוכר. לאחר הקליק הגזים יתמוססו בחזרה לתוך הנוזל, ולכן לא ניתן לחזור על הקליק במשך כ20 דק’.

"תת-פריקה" 

משמעות המושג “תת-פריקה” או “סאבלוקסציה” בפי חלק הכירופרקטים היא מנח לא נכון של חוליה שגורם ללחץ על עצב, חסימת זרימה (?) ומחלות. המחקרים מעולם לא מצאו עדות ל”תת פריקה” זו. יתרה מכך, ידוע שגם כאשר קיים לחץ ניכר על העצב לא נגרמת אף מחלה.

איך מטפלים בבעיה שלא קיימת? מוציאים קליקים.

הנה רשימת תיאוריות שאף אחת מהן לא הוכחה: הוצאת קליקים שוברת הדבקויות התוך המפרקמשחררת חלקים תקועים במפרקמשפיעה על עוררות מערכת העצבים המרכזית.

מאילו חוליות הקליק בא?

מומחים להוצאת קליקים טוענים כי ביכולתם להוציא קליק מחוליות ספציפיות (במקום בו, לכאורה, קיימת בעיה). אז לא. לרוב יוצאים כמה קליקים בבת אחת וגם כשיוצא רק קליק אחד יש סיכוי טוב שזה לא במקום המתוכנן. אז זו לא בדיוק טכניקה מדויקת. איך בדקו את זה? עם מיקרופונים:

image

סקירת ספרות של סקירת ספרות

כאשר יש כמות של מחקרים על נושא כלשהו, נערכת סקירת ספרות שמסכמת את כל התוצאות של המחקרים. סקירת זו מדורגת מאוד גבוה בפירמידת המחקר. אם יש מספיק מאלה (וזה נדיר) עושים סקירת ספרות של סקירות ספרות.

בקיצור, סקירת ספרות משנת 2011 של 45 סקירות ספרות מסיקה שאין הוכחות מספקות שמניפולציות הן טיפול יעיל למצב כלשהו (כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ראש, אסתמה, פיברומיאלגיה, כאב, מחלות ילדים, תסמונת התעלה הקרפלית, סחרחורת, אל-וסת, בעיות עיכול, לחץ דם, עקמת, כאבי מרפק, בעיות בגפיים התחתונות, בעיות בגפיים עליונות, בעיות שלד שריר, בעיות שקשורות ללידה, כאבי כתף, פציעת “צליפת שוט” ועוד).

סקירת ספרות מ2014 טוענת שרוב המחקרים שנעשו הם ברמה נמוכה, וכנראה שהוצאת קליקים מהגב אינה טובה יותר מטיפולים אחרים עבור כאב בגב העליון

למרות הנ”ל, יתכן שהוצאת קליקים בכל זאת עוזרת לתת אוכלוסיות מסוימות של סובלים מכאבי גב.

סיכונים

קיים דיון לגבי הסיכון בהוצאת קליקים מהצוואר. קיימות עדויות לסיכויי נזק לעורקים שמובילים דם למוח, אך אחוז המקרים עדיין אינו ברור.

מה שבטוח

הוצאת קליקים מהגב לא מחזירה שום דבר לשום מקום. לא בלטים, לא חוליות ולא    דיסקים שפרצו. בטח שלא מרפאה חרשות, אוטיזם וסתמה. ואל תאמינו למה שקורה בסרט של בטמן.

והנה שיטה חריגה במיוחד להוצאת הקליקים:

בהצלחה,

איגור מינץ

Posadzki, P., & Ernst, E. (2011). Spinal manipulation: an update of a systematic review of systematic reviews. NZ Med J12.

Posadzki, P. (2012). Is spinal manipulation effective for pain? An overview of systematic reviews. Pain Medicine13(6), 754-761.

Ernst, E. (2008). Chiropractic: a critical evaluation. Journal of pain and symptom management35(5), 544-562.

Beffa, R., & Mathews, R. (2004). Does the adjustment cavitate the targeted joint? An investigation into the location of cavitation sounds. Journal of manipulative and physiological therapeutics27(2), 118-122.

Ross, J. K., Bereznick, D. E., & McGill, S. M. (2004). Determining cavitation location during lumbar and thoracic spinal manipulation: is spinal manipulation accurate and specific?. Spine29(13), 1452-1457.

Aoyagi, M., Mani, R., Jayamoorthy, J., & Tumilty, S. (2014). Determining the level of evidence for the effectiveness of spinal manipulation in upper limb pain: A systematic review and meta-analysis. Manual therapy.

Pettman, E. (2007). A history of manipulative therapy. Journal of Manual & Manipulative Therapy15(3), 165-174.

Childs, J. D., Fritz, J. M., Flynn, T. W., Irrgang, J. J., Johnson, K. K., Majkowski, G. R., & Delitto, A. (2004). A clinical prediction rule to identify patients with low back pain most likely to benefit from spinal manipulation: a validation study. Annals of internal medicine141(12), 920-928.

Pickar, J. G. (2002). Neurophysiological effects of spinal manipulation. The Spine Journal2(5), 357-371.

Ernst, E. (2007). Adverse effects of spinal manipulation: a systematic review.Journal of the Royal Society of Medicine100(7), 330-338.

Google+Email to someoneShare on FacebookTweet about this on Twitter
איגור מינץ
עקבו אחרי:

איגור מינץ

-
פיזיותרפיסט מוסמך, בעל תעודת מדריך חדר כושר ומדריך ריצות ארוכות.
איגור מינץ
עקבו אחרי:

Comments

comments