post

החוש השישי

כולנו מכירים את חוש הראיה, השמיעה, הריח הטעם והמישוש, אך יש חוש נוסף שצילה הגננת בגן שכחה לדבר עליו. לא… לא היכולת לראות אנשים מתים.

חוש הגוף במרחב – או כמו שקוראים לו בלעז פרופריוספציה.

פרופריו -מה?

פרופריו-ספציה. מלטינית: פרופריוס=עצמי, פרספציה=תפיסה.

חוש הגוף במרחב מתייחס לידיעה של המוח שלנו איפה נמצאים הרגליים והידיים שלנו, האם אנחנו שוכבים או עומדים, גם בלי לפתוח עיניים. החוש הזה דואג לאזן אותנו (או לפחות לנסות) כשאנחנו עומדים באוטובוס והוא בולם, כשאנחנו דוחפים דלת כבדה, או כשאנחנו מתיישב(ות) על האסלה בחושך באמצע הלילה.

הגוף שלנו מלא במליון-זיליון חיישנים הנמצאים בעור, שרירים, גידים, קפסולות המפרק וברצועות. כל החיישנים מדווחים למוח, שמנהל בצורה מדהימה את כל התנועות שלנו, גם את אלו שאנחנו בכלל לא מודעים אליהן.

אחד המפרקים שדורש ומספק הכי הרבה מידע פרופריוספטיבי הוא הקרסול.

החיישנים שברצועות הקרסול מדווחות למוח על המשטח עליו אנו עומדים, האם הוא רך או קשה, האם אנו עומדים במישור או בעליה, האם האוטובוס שאנו עומדים בו מאיץ או מאט. כשקרסול בריא דורך על אבן או נתקע בבור, עבודה משולבת של מערכת החיישים עם מערכת שנקראת feed forward ומתבססת על למידה מוטורית של השרירים, אמורה למנוע פציעה ע”י העברת מידע מהיר מאוד והפעלת “רפלקס” מתקן. אך המכונה המופלאה שנקראת גוף האדם לא תמיד מצליחה לעמוד בציפיות שלנו ממנה, במיוחד אם לא דואגים לאמן אותה כראוי.

image

הקרסול הוא אחד האיברים המועדים יותר לפציעות, במיוחד בספורטאים, אך לא רק. נקע בקרסול מגיע בדרגות חומרה שונות ולמעשה אומר כי עקב תנועה לא טובה של כף הרגל, קרה נזק במידה כזו או אחרת לאחת הרצועות.

הסיכוי של מי שעשה נקע ראשון לנקע חוזר הוא כ 30% וזאת עקב פגיעה בחיישנים המדוברים ברצועה שנפגעה. הקרסול מאבד מהיכולת שלו לתת דיווח מדויק למוח ולכן מועד יותר מקודם, לתנועות לא נכונות של כף הרגל.

מחקרים רבים מצאו כי אנשים שביצעו שיקום/תרגול פרופריוספטיבי עד שנה לאחר הנקע ראשון, הורידו באופן דרסטי את הסיכוי לנקע חוזר. תרגול זה גורם לרצועות והשרירים ללמוד מחדש את המידע שעליהם להעביר למוח וללמוד להגיב במהירות אל המידע שמתקבל חזרה. עבור ספורטאים לאחר נקע, מומלץ מאוד לשלב את התרגול הפרופריוספטיבי בשגרת האימונים הקבועה שלהם, ע”י הוספת מספר תרגילים פרופריוספטיביים בתחילת כל אימון, על מנת “לעורר” את החיישנים במפרק לפני תחילת האימון.

בנוסף להיותו מאוד יעיל, תירגול פרופריוספטיבי הוא גם כיף לאללה ומזכיר משחקי ילדות (למרות שאני עושה למטופלים שלי מסלולי מכשולים אכזריים). מקובל לבצע אותם עם אביזרים, אך לאחר מספר תרגולים עם פיזיותרפיסט והדרכה נכונה ניתן לבצע אותם גם בבית. התרגול צריך להעשות בהדרגתיות, ועליית דרגות קושי צריכות לבוא רק לאחר “כיבוש מוצלח” של השלב הקודם. יש לקחת בחשבון שפרופריוספציה בלבד לא מספיקה על מנת להחזיר את הקרסול למוטב וחלק חשוב מהשיקום הוא החזרת טווחי תנועה מלאים לשרירים, שמתקצרים ונחלשים עקב חוסר שימוש שרגל בזמן המנוחה וידרושו חיזוק ומתיחות ממושכות ולעיתים לא נעימות.

הנה כמה דוגמאות לתרגילי פרופריוספציה לשלבים השונים בשיקום:

איזון בנשיאת משקל חלקית:

image

איזון בנשיאת משקל מלאה על רגל אחת+משטח בלתי יציב:

image

איזון כנגד התנגדות+משטח בלתי יציב:

image

איזון בשינויי כיוון:

image

הנה סרטון נחמד עם כמה תרגילי פרופריוספציה ללא שימוש באביזרים מיוחדים, שכל אחד יכול לעשות בבית: 

אימון פרופריוספטיבי מוצלח נוסף עבור נשים שחיות עם בני זוג הוא להשאיר עבורן את מושב האסלה מורם ולראות אם הן יצליחו לחוש בזמן שמשהו לא בסדר כשהן מתיישבות עליה בעיניים עצומות באמצע הלילה 😉

בהצלחה, אינה.

image

Herb, C. C., & Hertel, J. (2014). Current concepts on the pathophysiology and management of recurrent ankle sprains and chronic ankle instability. Current Physical Medicine and Rehabilitation Reports, 2(1), 25-34.

Kerkhoffs, G. M., van den Bekerom, M., Elders, L. A., van Beek, P. A., Hullegie, W. A., Bloemers, G. M., … & de Bie, R. A. (2012). Diagnosis, treatment and prevention of ankle sprains: an evidence-based clinical guideline. British journal of sports medicine, 46(12), 854-860.

Mckeon, P., Ingersoll, C., Kerrigan, D. C., Saliba, E., Bennett, B., & Hertel, J. (2008). Balance training improves function and postural control in those with chronic ankle instability. Medicine+ Science in Sports+ Exercise, 40(10), 1810.

Google+Email to someoneShare on FacebookTweet about this on Twitter
אינה קול
עקבו אחרי

אינה קול

.
פיזיותרפיסטית מוסמכת, בעלת תעודת מדריך חדר כושר.
נותנת טיפולי פיזיותרפיה באזור חיפה והקריות.
לקביעת טיפול התקשרו 054-782-1645
או שלח מייל לכתובת innadolgopolov@gmail.com
מוזמנים לבקר גם באתר שלי: www.innakol.com
אינה קול
עקבו אחרי

Comments

comments