post

די לצביעות!

דברים ששמעתי מאנשים שצפו במתאמן מבצע “deadlift”: מה הוא עושה? איזה מטומטם, זה יעשה לו נזק, הוא ישבור את הגב, זה בטוח גורם לפריצת דיסק, זה תרגיל מסוכן.

דברים ששמעתי בחתונה: אתה תרים על הכתפיים את החתן, אני את אבי החתן ומוטי ירים את האח.

יש לציין שהתרגיל בוצע בשטח מתאים, עם ציוד מתאים, במשקל מתאים, אחרי חימום של המתאמן, תוך ריכוז ודגש על ביצוע טכני נכון.

ההרמה על הכתפיים בוצעה על רחבה חשוכה, עם אבי החתן ששוקל כמו ששוקל, אחרי חימום כבד לכבד, תוך כדי ביצוע צעד תימני.

מה זה דדליפט?

תמונה אחת שווה אלף מילים:image

הדדליפט הוא תרגיל מעולה: הוא פונקציונאלי (אנחנו מרימים הרבה דברים מהרצפה), מערב שרירים ומפרקים רבים (בעיקר גב, ישבן ורגליים) ואפשר לעשות אותו בכל חדר כושר.

לא מסוכן, אם מקפידים על הטכניקה

לפני שתסתכלו בטבלה המפרט את הסיכויים לפציעה בענפי ספורט שונים, הביטו בתרשים שמבאר כמה הבדלים.

image

בכל הענפים הללו הדדליפט הוא חלק מאוד בסיסי וחשוב. אם זה אכן היה תרגיל מסוכן, היינו צופים לשיעורי פציעות גבוהים. אבל…

image

רואים שענפים אלה עם סיכויי פציעה נמוכים מאוד.למעשה, נמוכים בהרבה מרוב המקצועות (יש לציין שמדובר על פציעות שמובילות לחדר מיון).

בנייר עמדה של איגוד מקצועי בארה”ב כתוב שהרמת משקולות אצל ילדים ומתבגרים הוא ספורט בטוח יחסית, בתנאי שיש הדרכה ופיקוח מקצועיים.

אבל מה עם הגדילה?

אחד החששות שקיימים באוכלוסיה הכללית לגבי הרמת משקולות ותרגילים כמו הדדליפט בפרט הוא שאם ילדים יבצעו אותם, תהיה פגיע בגדילה שלהם. אז דעו שאיו עדויות לפגיעה בגדילה במהלך הילדות וההתבגרות כתוצאה מאימוני התנגדות, ושלא נמצאו פציעות בלוחיות הגדילה במחקרים פרוספקטיביים לגבי הרמת משקולות, בהם סופקו הוראות והדרכה מקצועיים.

לעומת זאת, יתכן שהסיכוי לפציעות בלוחיות הגדילה גבוה יותר במקצועות ספורט הכוללים קפיצות.

אז מה? תוציאו את הילד מחוג הכדורסל?

כמו שכתבנו, יש חשיבות לעומס על העצמות כדי להביא לחיזוקן. מבחינה זו, הרמת משקל תורמת את חלקה, אם כי, לא כמו ענפי ספורט שמערבים קפיצות.

אז למה מרימי המשקולות מגיעים לי לפופיק?

הלו, תרגיעו את הדיבור הנגוע. הגמדים האלה יכולים לקפל אותנו לפופיק שלהם בלי להזיע. חוץ מזה, הרמת המשקולות לא שינתה את גובהם אלא גובהם מעניק להם יתרון בהרמת משקולות. איך? זה עניין פיזיקאלי-ככל שהספורטאי נמוך יותר, המרחק אותו צריכה המשקולת לעבור קטן יותר והספורטאי צריך להתנגד למשקל פחות זמן.

יש עוד סיבה אפשרית – התחרויות מתבצעות לפי קטגוריות משקל. בכל קטגוריה יש יתרון לספורטאי הנמוך כי הוא יכול להיות עם מסת שרירים גדולה על חשבון גובהו.

מה גם, לא כולם גמדים:

image

סיכום

לא זוכר מתי בפעם האחרונה שמעתי על מישהו שנתפס לו הגב כשהרים חתן על הכתפיים.  אולי זה בזכות היותו חתן, ואולי כי זה לא כל כך נורא להרים למרות הכל. תנו לגב שלכם ולאבולוציה קצת קרדיט(אבל הזהרו).

בכל אופן, פנו למדריך כושר רציני במכון ובקשו ממנו שילמד אתכם לעשות דדליפט. זה תרגיל מעולה גם בשבילכם וגם כדי לעשות שמח במסיבות.מזכיר שוב, הקפידו על הטכניקה.

בהצלחה,

איגור

image

Hamill, B. P. (1994). Relative safety of weightlifting and weight training. The Journal of Strength & Conditioning Research8(1), 53-57.‏

Faigenbaum, A. D., Kraemer, W. J., Blimkie, C. J., Jeffreys, I., Micheli, L. J., Nitka, M., & Rowland, T. W. (2009). Youth resistance training: updated position statement paper from the national strength and conditioning association. The Journal of Strength & Conditioning Research23, S60-S79.‏

Google+Email to someoneShare on FacebookTweet about this on Twitter
איגור מינץ
עקבו אחרי:

איגור מינץ

-
פיזיותרפיסט מוסמך, בעל תעודת מדריך חדר כושר ומדריך ריצות ארוכות.
איגור מינץ
עקבו אחרי:

Comments

comments